top of page

Olejomalba


Mám radost, že mohu v našem ateliéru uspořádat také kurz malby olejovými barvami. Jednodenní workshop povede David Kadlec, který u nás vyučuje malbu akvarelovými i akrylovými barvami. Malba je totiž jeho parketa a velké posuny a nadšení našich studentů jsou toho příkladem 😊


Co si budete moct vyzkoušet na plánovaném workshopu jsme se rozhodli s Davidem představit více do hloubky, nafotili jsme pro vás postup, jakým vzniká vrstvená olejomalba.

Možná si budete tak moci lépe představit, co od kurzu očekávat.Tak jak to tedy s tou olejomalbou, konkrétně olejomalbou vrstvenou, vlastně je.

Jedná se o jeden ze dvou způsobů malby olejem. Zatímco první způsob tzv. „alla prima“ pracuje jen s jednou vrstvou malby, vrstvená malba naopak dělí výtvarný proces na několik na sebe navazujících částí a jejím základem je tak systematičnost malování a nanášení barevných složek obrazu od začátku až do konce.


Vrstvená malba olejem se skládá z těchto částí:

Lineární podmalba – jedná se o základní lineární zachycení zobrazovaného motivu; využíváme hodně naředěnou olejovou barvu především světlých tónů (žluté či okry), a zachycujeme celkovou kompozici (proporce, perspektivu, světlo a stín apod.).Podmalba – v této fázi se řeší základní problémy se zachycením světla a stínů, malujeme též naředěnými olejovými barvami okrových či hnědých tónů a zachycujeme objemy zobrazovaných motivů; díky podmalbě máme od samého počátku vyřešené základní vztahy motivů na plátně a pomáhá nám v následném nanášení pastóznějších vrstev barvy.


Vlastní malba – na podmalbu se následně nanáší méně ředěné a více hutné vrstvy olejové barvy a snažíme se jednotlivé barevné části propojovat, abychom dosáhli co největšího optického účinku.Závěrečné lazury – tato fáze se provádí až po určité době, kdy olejomalba trochu zaschne; jedná se o fázi, kdy lze nějaké části obrazu ještě více opticky dokončit.Chtěli byste si vyzkoušet namalovat obraz olejovými barvami na plátno? Přihlašte se na náš kurz. Téma malby si můžete zvolit sami nebo využít některou z našich předloh. Malba schne přibližně jeden měsíc, je tedy možné, že ji budete moct využít jako vánoční dárek pro své blízké.


Moc se na vás těšíme!


Markéta a David


Autor obrazu a textu o vrstvené olejomalbě: David Kadlec

bottom of page