top of page

Objev a Kateřina Halabrínová


Možná jste již zaregistrovali, že v ateliéru otevíráme kurz keramiky. Také v tomto případě je pro mne důležité, stejně jako u všech ostatních kurzů, aby lekce vedl zkušený výtvarník nebo výtvarnice. Snažím se vždy najít člověka, který danou oblast zná a sám v ní aktivně pracuje. Ke spolupráci na kurzu keramiky jsem oslovila Kateřinu Halabrínovou, tvůrkyni keramiky a porcelánu. Katky práce mě moc zaujala, ji zase zaujala moje nabídka vést lekce a spolupráce byla na světě. Naše setkání přerostla v setkání přátelská a mě dělá radost, že ateliér je vlastně tak trochu moje rodina😊. Káťa je moc fajn a kdo se již účastnil jarního kurzu odlévání porcelánových kalíšků, dá mi jistě za pravdu.

Káti jsem položila pár otázek, abyste i vy ji mohli lépe poznat.

Káťo, prozradíš, co tě ke keramice přivedlo a jaké byly začátky této cesty?


Prozradím😊 K výtvarnu jsem byla vedena už od mala. Jediný kroužek, u kterého jsem po dobu mého dětství vydržela, byla výtvarka na základní umělecké škole. Jinak jsem měla tendence kroužky střídat, ale zuška si mě udržela nejspíš proto, že mě to tolik bavilo. V patnácti bylo tedy jasné, že mojí další cestou bude výtvarná škola. Šla jsem studovat design keramiky a porcelánu do Českého Krumlova. Po ukončení střední školy jsem pracovala v různých oborech a odvětvích, chvíli jsem žila v Anglii, šla na vysokou a keramiku jsem vždy měla jako velký koníček. A pak přišel ten zlomový moment, když jsem se přestěhovala zpátky do jižních Čech. Tehdy vznikla v podstatě na koleni (u rodičů ve sklepě) Porcelainka, moje vlastní značka porcelánu a keramiky. Trávila jsem nad tím hodně času, vymýšlela design a provedení a neustále vypalovala, než jsem se dostala k výsledku, se kterým bych sama mohla být spokojená. Byla to náročná a krásná cesta a stále je a ještě bude.., ale stojí za to.


Na co se mohou těšit studenti keramického kurzu v Objevu?

Mým cílem je mít pestrý program, aby si každý našel to své. Studenti budou mít vždy na výběr ze tří technik: odlévání do sádrových forem, plátovaná keramika či tvorba z volné ruky. U materiálu totéž: keramika, licí hmota keramická/porcelánová či porcelán. Vyrobíme si vázy, květináče, ikebany, kalíšky, hrnky různých tvarů, misky, vánoční ozdoby, svícny a šperky. Následně tyto výrobky naglazujeme. U šperků využijeme i listrů drahých kovů a u zbytku výrobků využijeme barvítek či engob.Co když si někdo myslí, že není na keramiku dost zručný, co by jsi mu poradila k odbourání strachu?

Každý z nás je v něčem vyjimečný, v něčem vyčnívá z davu, jen si musí najít ten správný směr. Myslím si, že strach v tomto odvětví není vůbec třeba. Každý, kdo se na tento nebo jiný výtvarný kurz přihlásí, by si ho měl především užít, vyrobit si něco hezkého ať už pro svoji radost, či pro radost druhých, komu výrobek věnuje. Mě jde především o příjemnou a uvolněnou atmosféru, ve které se každý bude cítit sám sebou a kurz si užije.


Kde hledáš inspiraci pro svoji práci ?

Inspiraci hledám především venku, v přírodě nebo na cestách.


Kde najdeme tvůj porcelán?

Navštěvuji markety, kde je k vidění můj porcelán. O každé z těchto událostí dávám vědět na svém instagramu: @porcelain_ka , kde vyřizuji i většinu svých objednávek a zároveň je to galerie, kde je k vidění co zrovna tvořím.


https://www.instagram.com/porcelain_ka/

bottom of page